BAKIŞ REKLAM MEDYA

Rahva Bölgesi İmar Planı Anayasa'ya Aykırı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cevdet Danışman: “Rahva  Bölgesindeki İmar Planının; Anayasa’ya ve İmar Planlamasının amacına aykırı olduğunu” söyledi.

Rahva Bölgesi İmar Planı Anayasa'ya Aykırı
  • 16 Eylül 2019, Pazartesi 23:02

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cevdet Danışman: “Rahva  Bölgesindeki İmar Planının; Anayasa’ya ve İmar Planlamasının amacına aykırı olduğunu” söyledi.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cevdet Danışman, Tatvan Belediyesince yaptırılan Rahva Bölgesi İlave İmar Planın Anayasanın 35. Maddesine aykırı olduğunu söyledi. Taşınmaz Değerleme ve Geliştirme Alanında Yüksek Lisans Mezunu olan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Cevdet Danışman; “Anayasamızın 35. Maddesinde; “Herkes mülkiyet ve miras hakkına sahiptir. Bu haklar ancak “kamu yararı” amacıyla “kanunla” sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması, toplum yararına aykırı olamaz.” olarak belirtilmesine rağmen; Rahva Bölgesinde Hastane ile Limak Çimento tesisi arasındaki mevcut onaylı ve tescilli imar planının kısmen yok sayılarak, kısmen de arsa vasfındaki niteliklerinin değiştirilmesi ile parsel sahiplerinin, mülkiyet haklarını “sınırlandıran” ve “kısıtlayan” içeriğe sahip olduğunu, bu özelliği itibari ile Anayasaya aykırılık teşkil ettiğini ve iptali gerektirdiğini ifade etti.

İmar planlarının amacının; “Belediye ve mücavir alanlar ile bu alanların dışında, kamu ve toplum yararını gerçekleştirecek hukuki çerçevenin oluşturulması” olduğunu ifade eden Gayrimenkul Değerleme Uzmanı DANIŞMAN; “ Belediyece hazırlattırılan Rahva İmar planında “kamu ve toplum  yararı” na aykırı sınırlamalar içerdiğini, bu nedenle planlama mevzuatımızın amacı olan Anayasamızın belirlediği ilke ve hedefler doğrultusunda kamu yararının sağlanamadığını belirtti.

Rahva Bölgesi yeni imar planının mevcut imar planları ile “tutarlı, bütünlük ve uyum sağlayıcı özellikte” olması gerektiğini belirten Danışman; Tatvan Belediyesince yaptırılan Rahva imar planının bu özelliklerden uzak olduğunun altını çizdi.

Telafisi güç, hatta imkansız olabilecek hukuki sonuçlar doğurmadan bu planlama çalışmasının askıdan indirilerek “revize” edilmesi gerektiğini, aksi koşullarda ciddi mağduriyetlerin yaşanacağını ifade eden DANIŞMAN; Tatvan Belediye Başkanının hatalı içeriğe sahip bu planı “önlemesi” gerektiğini söyledi.

Tatvan Belediye Başkanı Emin Bey’in göreve geldiği ilk zamanlarda kendisine sunulan “yeni” plan için gerekli ve yeterli incelemeyi yaptıramadığını ancak bu planlama çalışmasının “arka planını” görecek kadar “feraset” sahibi olduğu düşündüğünü söyleyen Danışman; hatadan dönüleceği ümidini hala koruduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

Beğendim 1 Oy kullandınız Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık
sidebar sağ taraf 3