• 07 Kasım 2019, Perşembe 19:26
Avukat Sedef KOCAKAPLAN

Avukat Sedef KOCAKAPLAN

1.YARGI REFORMU PAKETİ UYARINCA TUTUKLULUK SÜRELERİ

Değerli Okurlarım;

“Yargı Reformu Paketi” olarak adlandırılan ve 24.10.2019 tarihinde yürürlüğe giren 7188 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun; getirdiği çok sayıda yenilik ve değişiklik ile birlikte; tutukluluk süreleri yönünden de de köklü bir düzenlemeye imza atmıştır. Reform niteliğindeki bu kanun ile pozitif bir düzenlemeye gidilerek soruşturma evresindeki tutukluluk sürelerine, suç tiplerine göre azami bir süre sınırı getirilmiştir. Bu şekilde uzun süreli tutukluluk halleri ile hak kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

İlgili kanunun 18.maddesinde, soruşturma aşamasında uygulanabilecek azami tutukluluk süreleri düzenlenmiştir ve Türk Ceza Kanunumuzun 102.maddesine şu fıkralar eklenmiştir:

“(4) Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından ALTI AYI, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işler bakımından ise BİR YILI geçemez. Ancak, Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu olarak işlenen suçlar bakımından bu süre en çok bir yıl altı ay olup, gerekçesi gösterilerek altı ay daha uzatılabilir.

“(5) Bu maddede öngörülen tutukluluk süreleri, fiili işlediği sırada on beş yaşını doldurmamış çocuklar bakımından yarı oranında, on sekiz yaşını doldurmamış çocuklar bakımından ise dörtte üç oranında uygulanır.”

Daha açık bir ifade ile dosya henüz soruşturma aşamasında iken şüpheli için verilecek tutukluluk kararı; Ağır Ceza Mahkemesi görev alanına girmeyen işler bakımından 6 ayı, Ağır Ceza Mahkemesi görev alanına giren işler bakımından ise 1 yılı aşamayacaktır. 5.Fıkra ile çocuklar yönünden yine bir pozitif düzenlemeye gidilmiş ve 15 yaşını doldurmayan çocuklar için 4.fıkrada öngörülen sürelerin (1 yıl ve 6 aylık süreler) yarı oranında uygulanabileceği belirtilmiştir. 15-18 yaş aralığındaki çocuklar için ise bu süreler ¾ oranında uygulanacaktır.

Bunun haricinde suçun tipine ve işleniş biçimine göre ise bir başka ayrıma gidilmiştir ve Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu işlenen suçlar yönünden daha uzun bir tutukluluk süresi öngörülmüştür.

Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar:

Ø Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar

Ø Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar

Ø Millî Savunmaya Karşı Suçlar

Ø Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk

 

Şeklindedir. Bu suçlar için öngörülen tutukluluk sürelerinin daha uzun olması, suçun devletin güvenliği, düzeni, anayasal işleyiş, milli savunma ve devlet sırları gibi hassasiyet ve yüksek önem arz eden ortak hususlara ilişkin olması ile ilişkilidir. Ayrıca bu hallerde tutukluluk ile

korunan menfaatin zarar görmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkacak olması da bir başka gerekçe olarak düşünülebilir.

Görüldüğü üzere ilgili düzenleme yalnızca soruşturma aşamasında verilecek olan tutukluluk tedbirinin sürelerine ilişkin olup; kovuşturma; yani yargılama aşamasındaki süreler ile ilgili mevcut düzenlemeler korunmuştur. Yargılama aşamasındaki suçlar için ise mevcut kanuna göre tutukluluk süreleri şu şekildedir:

Ø Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir.

 

Ø Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı, 5237sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/ 4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda beş yılı geçemez.

 

Sonuç olarak, getirilen düzenleme ile dosyanın soruşturma ve kovuşturma aşamasında olup olmamasına göre tutukluluk süresi ayrı ayrı değerlendirilecektir ve kanunda belirtilen, yukarıda detaylarına yer verdiğimiz azami süreleri aşamayacaktır.

Bir sonraki hafta görüşmek dileğiyle..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık