• 15 Nisan 2019, Pazartesi 2:02
Başak AYYILDIZ

Başak AYYILDIZ

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR?

‘’İyide ben hayatımda hiç tenis oynamadım ki!’. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen sizde bir çok hasta gibi tenisçi dirseği teşhisi aldığınızda böyle düşünmüssünüzdür. Evet hayatınızda hiç raket tutmamış olsanız dahi tenisçi dirseği olabilirsiniz!

Peki o zaman dirseğinizdeki ‘’lateral epikondilit’’ olarakta bilinen bu sürekli ağrıya ne neden oluyor ve niçin bu kadar uzun süredir bu problemi yaşıyorsunuz?

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği, kol kemiğinin lateral epikondiliti (dirseğin dış yüzeyindeki kemik çıkıntısı) üzerindeki ağrı ile ilgilidir. Burası ön kolunuzun sırtında yer alan bir çok tendonun yapışma noktasıdır.

Lateral epikondilit, tenisçi dirseğinin medikal terimidir. Tenisçi dirseği terimi ise sporcularda özellikle de tenis oyuncularında görülmesi nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Tenisçi dirseği, tekrarlayıcı, zorlayıcı, ağır el işleri, bükücü hareketleri ve tekrarlayan kavramaları gerektiren işler ile uğraşan insanları sıklıkla etkilemektedir.

Tenisçi dirseğini bu kadar büyük bir problem haline getiren ise, 4 yıl içinde sonlanabilecek bu durumunun tekrar edebilmesi ihtimalidir.

Semptom ve Belirtileri

1994 yılında yapılan bir çalışmada tenisçi dirseği tanısı olan ve olmayan tenis oyuncuları karşılaştırılmıştır. Elin tersiyle vuruş (backhand vuruşu) sırasında, ağrısı olan oyuncularda ön kolun sırtındaki tendonlarda yüksek elektrik aktivitesi bulunmuştur. Bu çalışma ayrıca, ağrısı olan sporcuların el bileği ve omuzlarını daha yüksek açılarda kullandıklarını bulmuştur.

Sonuçta, Tenisçi Dirseği tanısı almış kişilerde omuz başındaki dörtlü kas grubu (rotator kaf) sağlam oyunculara göre %-35 arasında zayıf bulunmuş olması süpriz değildir. Ayrıca, lateral epikondiliti olan tenisçilerin kürek kemiğinin alt trapez kasının zayıf bulunduğu bir çok çalışma mevcuttur.

Kürek kemiği (skapula) ve omuzdaki rotator kaf kaslarının zayıflığı sporcu olmayan ancak bu teşhisi almış kişilerdede söz konusudur. Bu kasların zayıflığının yanı sıra, tenisçi dirseğinin temel belirtilerinden bazıları; lateral epikondilit üzerinde dokunmaya karşı oluşan ağrı ve kavrama kuvvetinin azalmasıdır.

Tenisçi Dirseği için Bazı Tedavi Seçenekleri

Bir çok tedavi, semptomların çıkış noktası olan dirsek üzerine yoğunlaşmaktadır.

Bu yöntemler sıklıkla, ön kolun sırtındaki tendonları germe ve kuvvetlendirme, yumuşak doku manuel terapi yöntemleri, buz ve bazı diğer yaklaşımları içermektedir:

· Zor olmasına ve genellikle uzun sürdürülememesine rağmen, dinlenme, sakınma ve şikayetleri artıran aktivitelerden kaçınma semtomları azaltabilir.

· Bazı kuvvetlendirme tekniklerinin konservatif tedavi yöntemlerine göre üstün olduğu bulunmuştur (Bu egzersizleri fizyoterapistinize danışarak öğrenebilirsiniz)

· Dirsek, el bileği, boyun ve sırt bölgesine fizyoterapist tarafından yapılabilecek manipülasyon yöntemlerinin ağrıyı azalttığı ve dolayısıyla Lateral Epikondilit tedavisini kısa dönemde destekleyebileceği bulunmuştur.

· Doktorunuz tarafından reçete edilebilecek anti-inflamatuvar ilaçlar kısa dönemde fizyoterapinize destek olabilmektedir.

Ne yazık ki başka bir çok hastalık gibi, sadece sorunlu bölgeyi tedavi etmek sıklıkla rahatlamanın kısa vadeli olmasına sebep olmaktadır. Bu kısa vadeli çözümler size faydalı gibi görünsede eğer sürekli olarak tekrarlayıcı hareketleri yapmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa sizi bu durumdan kurtarmaz.

Peki Uzun Vadede Size Neler Yardımcı Olabilir?

Tenisçi dirseğinin tedavisinde kürek kemiğinin etrafındaki kasları güçlendirebilirsiniz.

Yeni yapılan bir çalışmada, kürek kemiği etrafındaki kasları güçlendirerek, kemiğin pozisyonunu modifiye etmek, kolun pozisyonunu iyileştirirken, lateral epikondilit semptomlarını azaltabilir.

Ayrıca, skapulanın düzgün pozisyonlanmasının ardından kavrama kuvvetinin arttığını tespit eden bilimsel çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan tenisçi dirseği tedavisinde, dirsek ile birlikte kürek kemiği (skapula) pozisyonunu ele almanın tedavinin başarısını artırabileceğini çıkarabiliriz. Dahası, bu bölgenin kuvvetli olması sizi tenisçi dirseğine yakalanmaktan kurtarabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık