• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21
DYT. AbdurrahmanGÜLTEKİNOĞLU

DYT. Abdurrahman GÜLTEKİNOĞLU

ENSAR OLMAK

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) büyük zulümler görmüş, sahabeler kızgın çöllerde işkencelere uğramış, Müslümanlar bir dönem tecrit edilmiş ve hayat Mekke’de çekilmez olmuştu. İşte bu sırada hicret izni çıkmış ve Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmişti. Hicret biz Müslümanlar için milat olmuştu. Hicret eden muhacirler artık rahat bir nefes almaya başlamıştı. Muhacirler kısa bir sürede toparlanmış, İslam’a akın akın giren diğer insanlara ensar olmaya bile başlamışlardı. Çünkü İslam ensar olmayı da emrediyordu. Allah (c.c) Beni Kaynuka, Beni Kureyza ve Beni Nadir Yahudilerinin gölgesinde kalan Medineli Arapları ensar oldukları için Medine’nin hakimiyeti ile ödüllendirmişti. Kısa sürede muhacir olmayı bırakıp ensar olan Mekkelileri ise Arabistan’ı ve sonrasında 3 kıtayı yönetmekle ödüllendirmişti.

            Muhacir ve ensar kavramlarına sahip bir dinin mensupları olarak biz Müslümanlar son yüzyılda çokça yaşadık muhacirliği ve ensarlığı. Aramıza milliyetçilik, sosyalizm, kominizim, mezhepçilik gibi bir sürü hastalık serpiştirildi. Ülkelerimiz cetvellerle çizilerek parçalandı. Bu durumda dışardan nerdeyse tek muhacir kabul eden devlet olduk. Avrupa’da Müslümanlar zulüm gördü biz kabul ettik. Asya’da Müslümanlar zulüm gördü biz kabul ettik. Afrika’da Müslümanlar zulüm gördü biz kabul ettik. Adeta ensar olmak için yarıştık ve Ensar olmak milletimize çok yakıştı.            

            Allah kabul ettiğimiz mazlumların karşılığını bize fazlasıyla veriyor. 2016 yılında nerdeyse Suriye’den sonra teröre ve savaşa en çok kurban veren ülke olmamıza rağmen dimdik ayaktayız. Hatta yaptığımız projelerle gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz. Biz, bize doğru hicret edenlere kucağımızı açtıkça rabbim onların rızıklarını önden gönderiyor. Geçen sene susuzluk sorunu, yağmur sorunu, don sorunu nerdeyse yok denecek kadar azdı.  5 milyondan fazla muhacire kucak açmış bir ülkede açlıktan ölen insan yok. Ama muhacirlere kapılarını kapatanlara bakın binlerce insan açlıktan öldü.

Yüce Allah Medine’deki Sünnetullahını tekrarlıyor. Ensar olan mutlaka ödüllendiriliyor. Milletimiz adeta seferberlik ilan etti. Hiç muhacirin uğramadığı köylerimizden bile tırlarla yardım toplandı. Kadınlarımız kermesler düzenledi. Ördüklerini ve pişirdiklerini sattı. Erkeklerimiz ceplerindeki belki de son paralarını ensar olmak için kullandı. Rabbim de karşılıksız bırakmadı işte. İnsanlarımızın en büyük ödülü vatansız kalmamak oldu. Zulme uğramamak oldu. Bütün şer güçlerinin kabul ettiği darbeyi bile savurdu.

            Ensar olmanın faydalarını fazlasıyla görüyoruz. Sakın ama sakın ola ki sıkılmayalım ensar olmaktan. Unutmayalım ensar olmaktan sıkıldığımız gün muhacir olmaya adayız ve inanın ki hicret edecek yerimizde yok. Dünyada kalmış son ensar ülkesinde yaşamaktan gurur duyalım. Karanlık gecenin nurlu sabahını görme umuduyla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık