BAKIŞ REKLAM MEDYA
  • 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21
FettahYEŞİLYAPRAK

Fettah YEŞİLYAPRAK

AR DÜNYASINI KAR DÜNYASINA ÇEVİRENLER

Kimi insanlar vardır kazanmak için her türlü yolu kendilerine mubah sayarlar. İnsanları ölçülü davranmaya sevk eden en büyük etken utanma duygusu, yani ardır. Utanmayan insan için her yol geçerlidir. Bundan dolayı bazı kimseler, arı bırak kara bak diyecek kadar bencil ve utanmaz olabilirler. Bu ise doğru değildir.  Ne yazık ki günümüzde İnsanların bir kısmı arlı ve namuslu kimselere fazla değer vermez, onların gözünde işini bilen, yöntemleri ne olursa olsun, para kazanan kimseler daha değerlidir. Yani onlar için çalıp çırparak, vurgunla, talanla hırsızlıkla bir yerlere gelenlerin sadece paraları önem arz etmektedir.

Ancak hangi işte olursa olsun aşırıya gidilmemeli, herkesin uygun gördüğü ölçüde kalınmalıdır. Helalinden bile kazanılsa, bunun hesabı olduğu unutulmamalıdır.

Bazı duygular vardır ki, günah ve ayıp sayılan şeyleri yapmamıza engel olur. Bunlardan birisi de sadece insanlara ait olan haya duygusudur.

Haya, çekinmek ve utanmak demektir. Namusu muhafaza etmek ve haysiyetini korumaktır.

Bütün bunları bildikleri halde halen her türlü pisliği kendine mubah sayanlar yapmış oldukları ihalelerde devleti zarara uğratanlar, adrese teslim ihale satanlar, yedikleri her bir lokma ekmeği göz göre göre kendine haram edenler, verdikleri rüşvetlerle kendilerine saltanat kuranlar için toplumda daha fazla değer almalarına ise ne söylenecek bir söz bulamıyorum.

Haya, hoşa gitmeyen şeylerin yahut ta terk edilmesi yapılmasından daha uygun olan bir şeyin yapılması anında yüzünde beliren ince kızarma hali diye tarif edilmektedir. Utanma ve sıkılma anlamlarına da gelen haya, İslam ahlakında çok önemli bir yer tutmaktadır. Ne acıdır ki, İslam ahlakını akıllarından dahi geçirmeyen bu haddini bilmez üç maymunları oynayan bir takım insanlara her hangi bir müdahalede bulunmayan yöneticilerin en az onlar kadar suçlu olduklarına inanıyorum.

Haya, kişinin her hususta haddini bilip, onu aşmaması şeklinde de tanımlanabilir. Gerek Allah’a gerekse insanlara karşı kendi konumunu muhafaza etmesi insanın faziletlerinden olduğunu unutmamak gerekir.

 

Dini anlamda haya, ar ve tekdiri mucip olan fenalıktan insanın son derece sıkılması demektir.

 

Oysa ki; “Haya, fenalıklar karşısında nefsi tutmak ve kötülüğü terk etmektir.” Şeklinde bilinmektedir. Ancak bazı kurumlarda yapılan bir takım ihaleleri peşkeş çekenler bütün bunlara rağmen vurdum duymazlıklarıyla hayalarını üç beş kuruşa satmanın hesabı içersindeler.

 

Haya, imanın en mükemmel derecesidir. İnsanlığın zirvesi, hayatın süsü ve ziynetidir. Bu sayede insanlık huzur ve rahata ereceğini ne kadar bilsek bile hangi kuruma yanaşırsanız yanaşın içinde barındırdığı birkaç hayasız yüzünden o kurumda çalışan bütün insanlara aynı gözle bakılması ne yazık ki kaçınılmazdır. Yani bütün bir kurumu zan altında bırakmaktadır.

 

Haya, insanın kuvvetli bir imana sahip olduğunu gösterir. Çünkü haya, ancak inanan insanın vasfıdır. İnanmamış bir insan, utanmanın semtine bile uğramamıştır.

 

Utanmak insanların en güzel örneklerinden biridir.

 

Aristo’ya sorarlar:

- Kadınlarda en çok hoşa giden şey nedir? Aristo:

 

- Utandığı zaman yüzünde meydana gelen kızartıdır, cevabını verir.

 

Kadın... Çok garip bir mahluk. Garipliği elinden gelen varlık. Haya duygusu ile kızartamadığı yanağını boya ile kızartmakta...

 

Utanmak, normal insan ölçüleri içinde yaşayan her millette, her zaman iyi görülmüş, tavsiye edilmiş, bu duygunun bulunmayışı büyük kusur sayılmıştır.

 

İnsan; pek çok kötülüklerden, insanlardan utandığı için vazgeçer, Ancak şunu da bilmekte yarar var diye bilirim, insanlardan utandığı için kötülüklerden var geçenlerin ilk önce o insanları yaratan Yüce Allah’tan korkarak yaptıkları çirkinliklerden vazgeçmelerini isterdim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık