BAKIŞ REKLAM MEDYA
  • 23 Mayıs 2020, Cumartesi 0:04
Tatvan İlçe MüftüsüZahit  DEMİREL

Tatvan İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL

BAYRAM NEŞESİ   

               Sosyal dayanışmanın ve yardımlaşmanın vücut bulduğu, ruhlarımızın yıkandığı, ahlaken yüceldiğimiz bir rahmet denizi olan ramazan ayını geride bırakmak üzereyiz. 24 Mayıs Pazar günü bizleri birbirimize kenetleyen, kaynaştıran, kucaklaştıran bir bayram gününü her kes kendi evinde ailesiyle beraber yaşayacaktır inşallah. Sağlık ve mutluluk içinde bizleri bu mübarek güne kavuşturan Yüce Mevla’mıza şükürler olsun.

                Bayram kelimesi Farsça bir kelime olup sevinç ve eğlence günü demektir.  Arapçada bayram kelimesinin karşılığı ‘el-iyd’ dir. El- iyd kelimesi; “adet halini alan sevinç ve keder, bir araya toplanma günü” anlamlarına gelir. Dolayısıyla bayram günleri hangi kavramla ifade ediliyorsa edilsin sonuç itibarıyla aynı anlamı vermektedir. Bütün dinlerde bu manayı ifade eden günler bulunmaktadır. Zira insan fıtraten millet şuurunu, ümmet ruhunu besleyen, toplumsal yaraları tedavi eden, düşmanlıkları unutturup dostlukları pekiştiren bayram günlerine muhtaçtır. İşte bunun içindir ki İslam dini Müslümanlara yılda Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki bayram sunmuştur. Müslümanlar,  Hz. Peygamber (SAS)’in Mekke’den Medine’ye hicretinin ikinci yılından itibaren bu iki bayramı kutlamaya başlamışlar.

              Bu bayramların birincisi Ramazan bayramıdır. Oruç ibadetinden hemen sonra kutlanıldığı için bu bayrama Ramazan bayramı veya fıtır sadakası verildiği içinde fıtır bayramı da denilir. Önümüzdeki Pazar gününden itibaren üç gün 24-25-26 Mayıs tarihleri Ramazan bayramıdır. Bu günler Müslümanların sevinç günleridir, paylaşma günleridir.

              Bir ay boyunca Allah’ın emrine boyun eğip oruç tutan Müslüman bu günleri de bayram yaparak geçirecektir. Zira Hz Peygamber (SAS) “oruçlu için iki sevinç anı vardır. Biri iftar vakti, diğeri de kıyamet günü Rabbinin huzuruna çıkıp orucu sayesinde mükâfata nail olduğu zamandır.” Demek ki ramazan ayını oruçlu geçiren müminin en büyük bayramı Rabbiyle karşılaştığı gündür. Fakat cenabı Allah bu dünyada da mümine tutuğu oruçtan hemen sonraki günleri bayram ilan etti. Cenabı Allah’ın ilan ettiği bu günlerde büyük- küçük, fakir- zengin herkes eşit seviyede sevinme ve bayram neşesini yaşama hakkına sahiptir.

             Unutmayalım ki fıtır sadakasının emredilmiş olması fakirinde bayram sevincine iştirak etmesi içindir.

             Bayram gününün sevincine katılmak, bir telefonla dahi olsa bayramlaşmak aynı zamanda Müslüman’ın görevidir. Her ne kadar bu Ramazan bayramı günlerinde Covid- 19 salgın hastalığından dolayı evlerimizden çıkamıyorsak ve misafir kabul edemiyorsak da Müslüman’ın bayram günlerinde temiz ve güzel elbiselerini giymesi, güzel kokular sürmesi, dişlerini fırçalaması, gusül abdestini alması ve aile efratlarını güler yüzle karşılaması sünnettir. Evlerimizde dahi olsak bu hassasiyet yerine getirilmelidir.  Böyle hareket ettiğimiz zaman milli ve dini bütünlüğümüzü güçlendirecek günlerden kendimizi mahrum bırakmamış oluruz.

              Bayram günlerini toplumsal yaralarımızı tedavi eden, insanları barıştıran, yoksulları sevindiren, dostları hatırlatan günler olarak kutlanılmalıdır. Bu bayramı evlerimizde karşılarken. Her bayram hatırladığımız, ziyaret ettiğimiz ve kucaklaştığımız başta Anne babamızı, akrabamızı, komşularımızı, saçı sakalı ağarmış yaşlılarımızı ve bildiğimiz hastaları yine hatırlayacağız ancak bu defa sadece telefonla arayacağız. Onları bu şekilde bayram neşesine ortak edeceğiz. 

                Kısacası İslam’ın hoşgörüsünü, sevgisini hissettirmeli ve yaşamalıyız. Yaşarken de sevineceğiz ve sevindireceğiz.

                Ülke olarak mücadele ettiğimiz bu salgın hastalıktan kurtulmak ve bir sonraki bayramı arzuladığımız şekilde kutlayabilmek için evlerimizden çıkmamalı ve Ziyaretçi kabul etmemeliyiz. Hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

                Hayatta olduğumuz için, Covid -19 hastalığını yendiğimiz ve bu hastalığa yakalanmadığımız için sevinelim, bayram yapalım ve Rabbimize şükredelim. Unutmayalım ki yapılan her kısıtlama bizim sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı içindir.

 

                 Özlediğimiz bayramları yaşamanız dileğiyle manevi atmosferi yüksek olan mübarek ramazan bayramının ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini ve Covid-19 salgın hastalıktan kurtulmamıza vesile olmasını diliyorum. Daha nice bayramlara sağlıkla bizleri eriştirmesini, bu mutlu bayramın aziz milletimiz için kardeşliğe, birlik ve bütünlüğe, refah ve mutluluğa vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık