• 29 Temmuz 2020, Çarşamba 23:54
Tatvan İlçe MüftüsüZahit  DEMİREL

Tatvan İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL

BAYRAM SEVİNCİ

İslam dininde Ramazan ve Kurban olmak üzere yılda iki bayram vardır. Her iki bayramda hicretin ikinci yılında meşru kılınmış ve Müslümanlar arasında o günden itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

          

               İnşallah cuma günü, milletimizin manevi bütünlük ve beraberliğini, ortak değerlerin birlikte yaşamasını öğreten dini bayramların ikincisi olan kurban bayramını hep beraber yaşayacağız.

                

              Bayramlar sevinç ve neşe günleridir. Ancak bu sevinç ve neşe günleri gelişi güzel bir sevinç ve neşe olmamalıdır. Kalbin derinliklerinden kopup gelen bir sevinç olmalıdır. Rahmetin, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın ifadesi; Kulluğun, fedakârlığın zirveye çıktığı günler olmalıdır bayramlar. Bir müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun nişanesi olan kurbanın Dostlara, komşulara, akrabalara, yoksullara, garibanlara ikram etmek üzere kesildiği günlerdir. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve şefkat göstermenin ifadesidir bayramlar. 

                 

              Evet, bayramlar sevinç günleridir. Çünkü büyüğüyle küçüğüyle, genciyle yaşlısıyla, sağlıklısıyla hastasıyla bütünleştiren, paylaşmayı ön plana çıkartan günlerdir.

                 

              Hele hele insanların manadan uzaklaşıp yalnızlaşmaya doğru gittiği günümüzde millet olarak bizi bir birimize kenetleyen, dini bütünlüğümüzü sağlayan bayram sevincine her zamandan daha çok ihtiyacımız var.  Ama bu sevinç basit ve anlamsız olmamalıdır. Bu sevinç vicdanımızın derinliklerinden kopup gelmelidir. Karşımızdakinin gözlerinde ışık, yüzlerinden tebessüm saçmalıdır. Ancak bu sevinci yaşarken covid- 19 salgın hastalığıyla mücadele ettiğimizi unutmayacağız.

 

                Unutmayalım ki yaşayacağımız bu sevinç günlerinde birine sarılmak, müsafaha etmek, elini öpmek fayda sağlamayacağı gibi belki hasta olmasına da sebep olacaktır. Bu sebeple sevincimizi maske ve mesafeyle paylaşacağız. 

 

              Bu duygu ve temennilerle Hac ibadetinden yoksun olmanın hüznüyle idrak edeceğimiz mübarek Kurban Bayramının ülkemiz ve bütün insanlık adına hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

            Daha nice bayramlara, sevdiklerinizle beraber sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde ulaşmanızı, covid- 19 hastalığına yakalananların şifa bulmasını, milletimizin bir an önce bu hastalıktan kurtulmasını dilerim.

 

              Teşrik tekbirleriyle geçireceğimiz bayram günlerinde keseceğimiz kurbanların Hz. İbrahim’in kurbanını, oğlu İsmail’in canına bedel kabul ettiği gibi bizimde kurbanlarımızın kabul edilmesini Yüce Allah’tan niyaz eder, Bayramınızı tebrik ederim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık